Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu

Merhaba,
Tüm dünyada gerçek anlamda üretimleri ile yer alan çocuk ve gençlik tiyatroları, yarının sanatsever, iletişim sorunu yaşamayan, kendini ifade edebilen, yaratıcı ve aydınlık bireylerin toplumda yer alabilmeleri için bulunmaktadır. Çocuk izleyiciler, sınırsız hayallerini ve doğallıklarını henüz kaybetmedikleri için onların bu özelliklerini daha da zenginleştirmek ve geliştirmelerine yardımcı olmak çocuk ve gençlik oyunlarının ilk hedefi olmalıdır. Zihinsel ve ruhsal gelişimi de devam eden çocuk ve genç izleyici, dünyayı ve yaşananları yorumlama, yaşamı anlamlandırabilme, sevgi, barış, birlik olma gibi evrensel değerlerin sözde kalmayıp hayatlarına geçirebilme olanağını da nitelikli oyunlar izleyerek bulabilirler.

Tüm bu düşüncelerle yola çıkan Genel Sanat Yönetmenimiz Mehmet Özgür ve çocuk, gençlik tiyatrosu alanında yazar ve yönetmen olarak çok değerli çalışmaları bizlerle buluşturan aynı zamanda birimimizin sanat danışmanı Özer Tunca önderliğinde Türkiye’de ilk kez kurumsal anlamda çocuk ve gençlik tiyatrosu birimi kuruldu. Kurulduğu günden bugüne ise Tunus, Bursa ve Eskişehir olmak üzere üç uluslararası tiyatro festivaline katıldı. Bölge turnesi kapsamında ise çevre ilçelerde oyunlarımız çocuk ve genç izleyicilerle buluştu. Birimimizde yer alan oyuncu arkadaşlarımızın bu alanda daha da ilerleme sağlamaları adına, Danimarka’dan Soren Ovesen, Bulgaristan’dan Alexander Iliev ve İtalya’dan Antonio Fava ile atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Önümüzdeki günlerde yine Danimarka’dan jaques Mathiessen ile yapılacak workshop’un ardından 2016 Nisan ayında, gelecek sezonda yer alması düşünülen bir oyun daha çalışılacak. Yurt içi ve yurt dışından aldığımız festival davetlerinin değerlendirme çalışmaları sürmekte.

Bu sezon, geçtiğimiz yıl sahnelediğimiz “Değiştirilmiş çocuk” ve “Küçük Kara Balık”ın yanı sıra yeni oyunlarımız Soren Ovesen’nin yönettiği “Sır” ve Özer Tunca’nın yönettiği “Özgürlüğe Kaçış” dönüşümlü olarak sizlerle birlikte olacak. Çocuklarımızın ve gençlerimizin hayallerine doğru yol alma süreçlerini destekleyen daha nice üretimlerde buluşmak dileğimle mutlu sezonlar…

Hasibe Aygül Özgür

Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi Sanat Yönetmeni

 

 

ozertunca(1)Merhaba Antalya,

“Alışkanlıklar çocuk yaşta başlar. Birey ne kadar erken yaşta sanatla tanışır, sanatla uğraşır, sanatı sever, sanatla yoğrulur, sanatı içselleştirirse o kadar erken yaşta kendini, dünyayı keşfeder. Soru soran, sorgulayan, eleştiren, empati kurabilen, hoşgörülü, sevebilen, paylaşabilen bir birey, sanatı ve sanatçıyı seven bir yönetici olur.” Dedik, söyledik durduk yılarca, sadece konuştuk.

Çocuk tiyatrosunun önemini, kalitesini, nasıl olması, nasıl yazılması, nasıl yönetilmesi, nasıl oynanması gerektiğini tartıştık. Festivallerde seyrettiğimiz harika oyunlara bazen özendik, kıskandık neden biz yapamıyoruz, yapmıyoruz diye kendimiz, yöneticilerimize kızdık. Neden bizde de kaliteli, çağın çocuğunu yakalayan, nitelikli, çocuğu birey yerine koyan, onlara saygı duyan çocuk tiyatroları, çocuk oyunları yok diye sorduk durduk. Az da olsa çocuk ve gençlik tiyatrosuna ciddi anlamda gönlünü veren, emek harcayan değerli arkadaşlarımı bu yazımın dışında tutuyorum.

Evet yıllardır ödenekli,ödeneksiz tiyatrolarda çocuk ve gençlik oyunları oynanmakta ama nasıl?…Büyük oyunlarına gösterilen özenin yanında çocuk oyunlarına gösterilen özen yok denecek kadar az. Ödenekli tiyatrolarda ya ceza aracı olarak kullanıldı ya da reji yapmak isteyen yönetmen adaylarına basamak olarak.

Yazarlar yetişmedi, yönetmenler yönetmedi, oyucular da oynamadı çünkü küçük görüldü.

Çocuk ve gençlik birimleri kuruldu, dağıtıldı, kuruldu, dağıtıldı defalarca.

Ama Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosunun bir “Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi” var. Amacı ne ceza aracı olmak ne de basamak. Amacı; Dünya çapında örnek bir “Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi” olmak. Uluslararası projelere imza atmak, festivaller düzenlemek, festivallerde tiyatromuzu ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek. İlk yurt dışı festivali olarak Tunus Ariana Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivaline katıldı, başarıyla temsil etti. Geleneksel ve çağdaş, harekete dayalı, kendi tarzını oluşturmuş ve kendi metinlerini yazabilen bir birim olmak.

Bu yolda değerli yöneticilerimiz ve sevgili Mehmet Özgür başta olmak üzere, sanatçı arkadaşlarımız ve teknik elemanlarımızla el ele, omuz omuza, yürek yüreğe yürümeye hazırız.

İlk oyunlarımız “Değiştirilmiş Çocuk” ve “Küçük Kara Balık”.Önümüzdeki aylarda yeni,kaliteli projelerimizle karşınızda olacağız.Antalya’ya merhaba!…

 

Özer Tunca

Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi

Sanat Danışmanı

 

FB İletişim