Sezon Oyunları

Merhaba…

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu otuzikinci yılına, çağı yakalayan, farklı bakış açılarıyla zenginleştirilmiş oyunların yer aldığı ve alacağı Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimini kurmanın gururu ile başlıyor. Bu sebeple, tiyatronun çocuklar üzerindeki toplumsal etkisini de hesaba katıp, yaptığı rejiler ve yazdığı oyunlarla ulusal ve uluslar arası çapta başarılar kazanmış, çocuk ve gençlik tiyatrosunun gerekleri konusunda uzmanlaşmış olan yazar, yönetmen ve oyuncu Özer Tunca’yı bu birimin Sanat Yönetmeni olarak görmenin onurunu yaşıyor ve yeni üç yetişkin, iki çocuk oyunu ile perdelerimizi açıyoruz. Haziran ayında başlayan, yaz boyunca devam eden oyunlarımızın prova süreci, çalışmaları tamamlandı, oyunlarımız siz saygıdeğer seyircilerimizle bulaşmaya hazır. Bizler bu buluşmanın heyecanını, sevincini yaşıyoruz. Yeniden sizlerle olmayı, sizlerle yeni oyunlarda buluşmayı bekledik. Güzel bir buluşma olması için çok çalıştık.

İlk buluşma, “Geç Kalanlar”… Pervin Ünalp’in yazdığı, Nofel Veliyev’in yönettiği “Geç Kalanlar” oyunu, herkesin bir geç kalmışlığı vardır belki de diyor. Neye, kime, hangi zamana, hangi hikâyeye, nereye geç kalındığı belki de unutulmuştur. Geç kalmak, kimi için pişmanlık, kimi kimi için öfke, kırgınlık, hesaplaşmak olmuştur. Pervin Ünalp “Geç Kalanlar” oyununda sürprizli bir geç kalmışlıklar geçidi sunuyor. Bu başarılı oyun metni, Nofel Veliyev’in büyüleyici şiirselliğiyle ama bir o kadar da sert gerçekçiliğiyle yorumlanıyor. Aşk, aile, anne çocuk, kadın erkek ilişkisi üzerinden sade, acı, zor, basit, gülünç bir hikaye anlatılıyor. İnsan belki de en çok kendine geç kalıyor… “Geç Kalanlar” gülmenin ve ağlamanın hızla yer değiştirdiği bir oyun. Geç kalınmışlıklarla bir tür karşılaşma.

Sezonun ikinci buluşması “Oyun Oyun İçinde”… Küçük bir tiyatro… Temizlikçi elinde süpürgesi, temizlik bezi, oyun öncesi sahneyi, kulisi temizliyor. Aksesuarcı, Dekorcu, Terzi, hepsi oyun öncesi hazırlıklarını yapmakta. Oyunun başlamasına az bir zaman kala bir haber geliyor… Oyun oyuncularını bekliyor, seyirci oyunu. Aslında oyun çoktan başlamış, oyun içinde oyun başlamış. Özer Tunca’nın yazıp yönettiği “Oyun Oyun İçinde”, durum komedisi üzerine kurulu, iç içe geçen rolleriyle, müzikleriyle, danslarıyla temposu yüksek, eğlenceli bir oyun. Bol kahkaha, bol neşe, oyun oyun içinde!

“Öteki Dünyaya Götürecek Değilsin Ya” sezonun üçüncü oyunuDünyalarını kendilerine göre kurmuş mutlu, eğlenceli Sycamore ailesi, Büyükbabanın varlığı sayesinde yaşamın ne kadar değerli olduğunun farkında. Evin küçük kızı Alice, evlenmeyi düşündüğü, erkek arkadaşı Tony’i ailesiyle tanıştırıyor. Tony için Sycamore ailesi bambaşka bir dünya. Tony ve Alice’in ilişkisi, her ikisinin ailesi içinde değişik, komik, sürprizli olayların, durumların başlamasına, gelişmesine neden oluyor. Moss Hart ve George S. Kaufmann’ın yazdığı oyunun yönetmenliğini Reha Özcan üstleniyor. Reha Özcan, on altı oyuncu arasında kurduğu müthiş ilişkiler ağıyla sahnede bir an bile boşluk bırakmıyor, katlanarak büyüyen komik durumları, olayları yarattığı dünyaya başarılı bir şekilde yerleştiriyor. “Öteki Dünyaya Götürecek Değilsin Ya”, eğlendiren, güldüren ve unuttuğumuz küçük ama önemli ayrıntıları anımsatan bir oyun.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Biriminin bu sezon seyircisiyle buluşacağı ilk oyun Değiştirilmiş Çocuk”. Sevginin alevinden daha parlak olan nedir ki?” Antalya Büyükşehir Belediyesi Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi “Değiştirilmiş Çocuk” oyunuyla bu soruyu soruyor. Sevginin, çocuğun ve yetişkinin dünyasında ne ifade ettiğini kusursuz bir hikâye ile anlatan “Değiştirilmiş Çocuk” oyunu Nobel Ödüllü İsveçli yazar Selma Lagerlof’a ait. Çiftçi ailenin güzel, mutlu, kusursuz hayatları geçirdikleri kaza ile değişiyor; onlara hiç benzemeyen, değişik bir trol/dev bebekleri oluyor. Çiftçi ailenin bebeği ise trol/dev annenin yanında. Bu karışıklık, komik, hüzünlü, değişik bir hikâyeyi başlatıyor. Ama bu değişik hikâyede değişmeyen tek bir şey var; sevgi! Özer Tunca yönetmenliğini yaptığı “Değiştirilmiş Çocuk” oyununu, kalbinin ve aklının yollarından geçirmiş; büyük bir titizlikle, özenle, sevgiyle. Bir çocuğa, bir yetişkine sevginin ne olduğunu öylesine güzel anlatıyor. Çocuğunuzla beraber izlemekten büyük keyif alacağınız oyun, çocuğunuz ve sizin için büyük bir paylaşım, belki de unutamadığınız bir anı olacak.

2014-2015 sezonunda çocukları bekleyen ikinci oyun ise “Küçük Karabalık”.Yaşadığı dereden sıkılan Küçük Kara Balık derenin sonunu merak edip, başka bir dünya hayal ediyor. Başka sular, başka balıklar, suda yaşayan başka canlılar… Küçük Kara Balık merak ettiği soruları cevaplamak, hayal ettiği yerleri, canlıları bulmak için bir yolculuğa çıkıyor. Yolculukta kimlerle karşılaşıyor, nerede yüzüyor, neler öğreniyor? Çocuk edebiyatının en önemli eserleri arasında yer alan İranlı yazar Samed Behrengi’nin Küçük Kara Balık masalı, Ali Meriç’in yönetmenliğinde çocuklarla buluşuyor. Ali Meriç’in zengin hayal dünyasıyla yeniden yaratılan masal çocuklara merakla, keyifle izleyecekleri bir oyun sunuyor. Kuklaların şarkı söyleyip dans ettiği Küçük Kara Balık oyununda bilmenin, öğrenmenin, arkadaşlığın ne kadar değerli olduğu anlatılıyor.

“Tiyatronun evrensel gücünün farkında olarak, ülkeler arasında sanat alışverişini sağlamak, karşılıklı deneyim ve fikirleri paylaşmak adına, bu sezonda yaptığımız yeniliklerden biri olarak “Misafir Tiyatrolar Projesi” ni hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda her ay yurtdışından gelen bir tiyatro ekibini kentimizde ağırlayarak, siz sevgili seyircilerimizle buluşturacağız.

Tiyatro sanatını yaygınlaştırmak ve sevdirmek amacıyla, Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu olarak, başlattığımız ve kuruluşumuzdan bu yana sürdürdüğümüz bölge turnelerimiz yeni sezonda da artarak devam edecek. Ayrıca geçmişte olduğu gibi şimdiden birçok davet aldığımız ulusal ve uluslar arası tiyatro festivallerine de katılarak tiyatromuzu tanıtmayı sürdüreceğiz.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu’nun otuzikinci yılında, sahnelenen oyunların yazarlarına ve yönetmenlerine, bu oyunlarda rol alan oyuncularımıza, oyunların sanatsal yaratım ve teknik çalışma sürecinde emeği olan arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

İnsanla, sanatla, tiyatroyla binlerce yıl daha güzel hedeflere doğru el ele yürüyebilmek umuduyla…

 

                                                           Mehmet Özgür

                                                           Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

                                                          Genel Sanat Yönetmeni                                                                   

 

FB İletişim